Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Başkan Çakın Yeni Dönem Projelerini Tanıttı

Göreve geldiği günden bu

Göreve geldiği günden bu yana kente büyük yatırımlar kazandıran ve şehirdeki yaşam standartlarını yükselten birçok kapsamlı projeyi hayata geçiren Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, bugün gerçekleşen lansmanda önümüzdeki dönem için hazırlanan projelerini tanıttı. Vatandaşlara açık gerçekleştirilen toplantıda birbirinden özel projeleri açıklayan Başkan Çakın, yeni dönemde de aynı kararlılık ve azimle yola devam edeceklerinin altını çizdi.

Uşak Belediye Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Mehmet Çakın dünyayı sarsan koronavirüs salgınına, Türkiye’nin yüreğini yakan deprem felaketine, bölgedeki savaşlara ve bunların sonucu doğan enflasyona rağmen birçok köklü hizmetin hayata geçirildiğine işaret etti. Kaynakların doğru ve etkin kullanıldığına, merkezi hükumet ile uyum içinde güçlü bir süreç geçirilerek projeler için büyük ekonomik destekler alındığına işaret eden Mehmet Çakın, Uşak’taki iş insanlarının da belediyeye ve şahsına güvendiklerini temsil edecek şekilde bazı projeleri üstlenerek memlekete katkı sağladığını vurguladı.

ÇAKIN’DAN “İNANCIN ÖNÜNDE ENGEL YOK” MESAJI

Gittikleri her mahallede anlatılacak bir proje ve eser olduğuna işaret eden Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, “Biz gördük ki, ne kadar çok problem olursa olsun, mali olarak ne kadar sıkıntı yaşarsanız yaşayın; inanırsanız, çalışırsanız, güvenirseniz başaramayacağınız hiçbir şey yok. Allah’a şükür biz de başarmanın verdiği gururla karşınızda olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

“TECRÜBELİYİZ, GÜÇLÜYÜZ, HAZIRIZ VE KARARLIYIZ”

“Şimdi çok daha tecrübeliyiz. Ekonomik olarak çok daha güçlüyüz. Arkamızda yine başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, AK Parti hükumetimiz var. Yeni dönemde çok büyük işler yapmak için hazırız, kararlıyız.” diyen Başkan Çakın, ikinci beş yılda hayata geçirilecek projeleri paylaştı.

“ALTYAPI SORUNLARI TARİH OLACAK”

Tanıtım toplantısında paylaştığı projelerden çok daha fazlası için hazırlık yapıldığına dikkat çeken Uşak Belediye Başkanı ve AK Parti Uşak Belediye Başkan Adayı Mehmet Çakın, “2024-2029 yılları arasında, daha müreffeh, daha güçlü, daha yaşanabilir bir Uşak’ı sağlamak için Uşak Belediyesi olarak şehrimizdeki altyapı ve çevreyle ilgili sorunlara karşı çok ciddi projeler gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Uşak’ımızın yıllardır kronikleşmiş altyapı sorunlarını tamamen çözeceğiz. Bunun için de milletvekillerimizle birlikte Ankara’da yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde İller Bankası’ndan önemli bir destek sözünü almış bulunuyoruz. Yeni döneme başlamamızla birlikte şehrimizde yaşanan ve bugün artık afet şeklinde gerçekleşen su baskınları gibi sorunlara karşı önemli bir altyapı hamlesini başlatmış olacağız.” diyerek, çevre konusunda da daha yeşil ve sağlıklı bir Uşak’ın doğacağını paylaştı.

UŞAK TURİZMDE PARLAYACAK

Uşak’ta ilk defa jeotermal kaynakların özel sektörün hizmetine açıldığını vurgulayan Başkan Mehmet Çakın, “Bu sayede şu an Dikilitaş, Huzurpark mevkiinde 5 yıldızlı bir otel yükseliyor. Bu başlatmış olduğumuz turizm hamlesiyle birlikte Uşak’ta insanımızı iş imkanıyla buluşturacağız. Buraya gelecek yerli ve yabancı turistlerle birlikte, esnafımız daha fazla iş yapma ve ticaretlerini geliştirme imkânı bulacak. Biz kentimizin sokak ve caddelerindeki dönüşümü sadece iyi bir görüntü için yapmıyoruz. Bu turizm hamlesiyle şehrimize gelecek turistler için de bir altyapı hazırlamış oluyoruz. Eski belediye binamızı dönüştürdüğümüz yöresel Ürünler Çarşısı da aynı düşüncenin eseri. Şehrimizin kalkınması, daha zengin bir yapıya kavuşması hedefiyle sadece günübirlik politika ve hizmetler değil, Uşak’ın 10 yılını, 20 yılını, 50 yılını düşünerek projeler üretiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Ulaşım sorunlarının çözümünü, toplu ulaşım sisteminin iyileştirilmesini, akıllı şehircilik uygulamalarının yapılmasını hedeflediklerini ifade eden Çakın, ulaşımda kartlı sistemin de tekrar başlayacağını duyurdu.

Gençlere, kadınlara, yaşlı ve engelli bireylere yönelik de sosyal belediyeciliğin güçlenerek süreceğini dile getiren Başkan Çakın, mesleki eğitimlerden girişimcilere yönelik desteklere ve Uşaklılık bilincinin artırılmasına kadar pek çok alanda çalışmalar yapılacağını paylaştı.

3. Sanayi Sitesi’nde tapuların devredildiğini vurgulayan Çakın, burada yakın zamanda inşaatların başlayacağını ve sanayi sitesinin ortasına da bir de meslek edindirme merkezi kazandırılacağını müjdeledi.

“20 YILI AŞKIN SÜREDİR KURULAN HAYAL; ‘ÇARŞI UŞAK’ PROJESİYLE GERÇEK OLACAK”

Hedeflenen çok sayıda projeden yalnızca 18 tanesini açıklayan Başkan Çakın, ilk olarak Çarşı Uşak ile başladı.

Adımlarının bu dönemde atıldığını hatırlatan Belediye Başkanı ve AK Parti Uşak Belediye Başkan Adayı Mehmet Çakın, “Kentimizin merkezinde bulunan, 20 yılı aşkın süredir herkesin dönüştürmeyi hayal ettiği ve eskimişliğiyle hepimizin rahatsız olduğu Çarşamba Pazarı, eski garaj ile ayakkabıcılar çarşısının olduğu bölgenin dönüşümünü sağlayacağız. Artık ete kemiğe büründürdüğümüz, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’mız ve hükumetimiz tarafından sahiplenilen proje ile İnşallah burası en kısa zamanda tekrar bir cazibe merkezi haline gelecek. Bölgedeki hak sahiplerimizin yüzde yüzüne yakınıyla anlaşarak hayata geçireceğimiz proje önümüzdeki dönemin en büyük projelerinden bir tanesi olacak.” dedi.

DÖNÜŞÜM PROJELERİ YENİ DÖNEMDE DE MERKEZE ALINDI: İSMETPAŞA’NIN 2. ETABI GELECEK

Dünyanın her yerinde kent merkezlerinin görüntüsüyle cazip ve güzel olduğuna atıfta bulunan Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, kentin kalbi olarak nitelendirilen İsmetpaşa Caddesi’nde daha önce son derece kötü bir görüntü olduğunu hatırlattı. Çakın, “Caddede yapmış olduğumuz projenin ikinci etabını da valilik binamızın bulunduğu alandan Dörtyol’a kadar yaparak, bölgenin cazibe merkezi haline gelmesini sağlayacağız. Çalışma yaklaşık 21.000 metrekarelik bir alanda yapılacak ve altyapıdan yol ve kaldırıma kadar kapsamlı bir dönüşüm yaşanacak.” dedi.

TARİHİ MENDE PAZARI YENİ BİR KİMLİĞE BÜRÜNECEK

Başkan Çakın, İsmetpaşa Caddesi ve Yayalaştırılan Sokaklarda gerçekleştirilen büyük değişimin ardından; sırada Uşak’ın en kıymetli alanlarından birisi olan Tarihi Mende Pazarı olduğunu söyledi. Rehabilitasyon projesiyle kentin merkezindeki 7,137 metrekarelik geniş alanı revizyondan geçireceklerini paylaştı. Çakın, “İsmetpaşa Caddesi’ndeki çalışmalara başladığımızda da, siz nasıl bu kadar binanın ve insanın olduğu yerde, tabelaları, klimaları, boyasız binaları düzenleyeceksiniz dediler. Biz Uşak için güzel bir şey yapıyorsak bunun için mücadele ederiz. Vatandaşımıza anlatır, onları en az rahatsız edecek şekilde bu projeyi hayata geçiririz demiştik ve çok şükür bunu başardık. Onu başardığımıza göre, Allah’ın izniyle bu bölgenin güzelleşmesini de biz başaracağız.” dedi.

Başkan Çakın, projenin bölgedeki mevcut değerleri ve potansiyeli yükselteceğine; güçlü bir kentsel yaşama ve canlı bir ekonomiye katkıda bulunacağına vurgu yaptı.

NURİ ŞEKER CADDESİ YENİ BİR ÇEHRE KAZANACAK

Toplantıda tanıtılan proje ile kent merkezindeki köklü dönüşümün devamı niteliğindeki yeni noktalardan birisi de Nuri Şeker Caddesi olarak duyuruldu. Başkan Çakın, kentin en yoğun noktalarından birisi olan ve Çarşı Uşak Projesi’nin yan kısmında bulunan Nuri Şeker Caddesi’nde 95 binanın cephe rehabilitasyonunun yapılacağını, arkasından da yaklaşık 20.000 metrekarelik bir alanda araç ve yaya yollarının yeniden düzenleneceğini ifade etti. “Hem bölge esnaflarımızın kazanmasını hem de Uşaklı hemşerilerimizin bu bölgede çok daha keyifle vakit geçirmesini sağlamış olacağız” diyen Çakın, ana arterde yepyeni bir görünüm sağlanacağını dile getirdi.

MEVCUT TREN YOLU ARTIK ŞEHRİ BÖLMEK YERİNE BİRLEŞTİRECEK

Yüksek hızlı tren hattının yer altına yapılacak olmasıyla mevcut tren hattının boşa çıkacağını paylaşan Başkan Çakın, buradaki 6,5 kilometre uzunluğundaki yolun son derece çevreci ve sağlıklı bir yaklaşımla dönüştürüleceğini duyurdu.

Bölme yolundan başlayarak Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İl Emniyet Müdürlüğü ve Adliye binalarına kadar sürecek yaya ve bisiklet yolu projesinde, dinlenme noktalarının, bisiklet kiralama alanlarının ve büfelerin yer alacağını aktardı. Kentin ana akslarına doğrudan bağlanan bu yolun artık şehri bölen değil birleştiren bir yapıda hizmet vereceğini, kentteki yaşamla bütünleşerek keyifli bir kimliğe kavuşacağını paylaştı.

UŞAK OTOBÜS TERMİNALİ PROJESİ HAYATA GEÇİRİLECEK

Şehrin dışarıya açılan penceresi niteliğinde olacak yeni bir Şehirlerarası Otobüs Terminali için hazırlıkların yapıldığını ifade eden Başkan Çakın, kente yakışan, işlevsel ve sosyal bir otogarın hizmete gireceğini paylaştı. Çakın, “Her ne kadar İzmir-Ankara aksındaki yoğun taşımacılığın hızlı trene kaymasını beklesek de farklı istikametlere giden otobüslerimizin daha konforlu bir şekilde faaliyet gösterebilmesi için terminal projemizi hayata geçireceğiz. Ulaşım konusundaki uzman ekiplerle yapmış olduğumuz çalışmalarla 2050 yılına kadar Uşak’ımızın terminal ihtiyacını karşılayacak şekilde projelendirmiş olduğumuz bu yeni terminalin, 30.000 metrekarelik bir arazi üzerinde yaklaşık 3000 metrekarelik inşaat alanına sahip olacağını öngörüyoruz.” diye konuştu.

SPORA BÜYÜK YATIRIM: 100. YIL KAPALI SPOR SALONU VE YÜZME HAVUZU

Sporda gözde merkezlerden birisi olacağı öngörülen 100. Yıl Kapalı Spor Salonu ve Yüzme Havuzu’nu da tanıtan Başkan Çakın, Kuyucak, Kemalöz ve Cumhuriyet Mahalleri başta olmak üzere tüm kente hitap eden merkezin yeni dönemde hizmete kazandırılacağını paylaştı. Esentepe’de hizmete giren yarı olimpik yüzme havuzunun büyük bir teveccüh gördüğünü bu nedenle yeni tesislerin de ihtiyaç olarak ön plana çıktığını aktaran Başkan Çakın, “Salon sporlarından yüzmeye kadar kapsamlı bir yapıya sahip olacak tesis, 3 bin metrekareye oturacak ve vatandaşımıza nezih, keyifli bir spor olanağı sunacak.” dedi.

BİR SPOR SALONU DA KARAAĞAÇ MAHALLESİ’NE YAPILACAK

Karaağaç Mahallesi’ne daha önce Gençlik Parkı ile Pazar Yeri ve Düğün Salonu projelerinin kazandırıldığına atıfta bulunan Başkan Çakın, “Gençlerimizin ve vatandaşlarımızın spor yapmasına imkan sağlayacak, 3.500 metrekare alan üzerinde 1.860 metrekareye oturacak bin kişilik bir spor salonunu hayata geçireceğiz.” diye konuştu.

DİKİLİTAŞ MİLLET BAHÇESİ ANKARA-İZMİR KARAYOLU’NA KADAR UZANACAK

Yeşile yönelik yatırımlara işaret eden Belediye Başkanı ve AK Parti Uşak Belediye Başkan Adayı Mehmet Çakın, “Dikilitaş Millet Bahçesi’ni geçtiğimiz günlerde vatandaşımızın hizmetine sunduk. Gerçekten de çocuklarımız ve mahalledeki hemşerilerimiz tarafından çok büyük ilgi ve alakayla karşılandı. Bu bölge karayollarına ait olan bir bölge. Mahallelimize verdiğimiz sözü tutabilmek adına, vekillerimizle birlikte defaatle bölge müdürlüğümüze ve bakanlığımıza gittik. Ve biz de sözümüzü tuttuk. Karayolları ile yaptığımız protokol çerçevesinde şu an 11 bin metrekarede ilk etabını gerçekleştirmiş olduğumuz Dikilitaş Millet Bahçesi’nin, yeni dönemde 14.280 metrekareye oturacak olan ikinci etabını da hizmete sunacağız.” dedi.

DİKİLİTAŞ PAZAR YERİ VE DÜĞÜN SALONU PROJESİ

Mevcuttaki pazarın modern bir yapıya kavuşacağı proje, kapsamıyla pazar yerinden fazlasını vaat edecek. Yer altı otoparkını ve kapalı bir pazar yerini barındıracak yapı, üst katında ise düğün salonuna ev sahipliği yapacak.

İşte Başkan Çakın’ın paylaştığı önemli diğer projeler;

SARAYALTI KÜLTÜR PARK PROJESİ

Hastane kavşağının olduğu bölgede yer alan Şehit Abdulkadir Kılavuz Anadolu Lisesi’nin arka kısmında Uşak halkıyla buluşturulması planlanan Sarayaltı Kültür Park Projesi; içerisinde amfi tiyatro, botanik bahçe, spor sahaları ve kültür kafenin de bulunacağı 40 bin metrekarelik alanda yer alacak. Proje her yaştan vatandaş için sportif, kültürel ve sosyal alanlara sahip olacak. Sarayaltı, Mehmet Akif Ersoy ve Elmalıdere Mahalleleri başta olmak üzere tüm Uşak’ın uğrak noktalarından birisi haline gelmesi hedefleniyor.

SARAYALTI DÜĞÜN SALONU VE EĞİTİM YAŞAM MERKEZİ PROJESİ

Sarayaltı, Mehmet Akif Ersoy ve Elmalıdere Mahallesi sakinleri başta olmak üzere tüm vatandaşlara yönelik hizmet sunacak kapsamlı tesis; 750 kişilik bir düğün salonuna, kadınlar için kurs odalarına, konferans salonuna, spor salonuna ve çocuk oyun odası gibi donatılara ev sahipliği yapması hedefleniyor. 3.200 metrekare toplam inşaat alanına sahip 2 katlı binada ayrıca gençler için çalışma alanları bulunacak.

ŞEKEREVLERİ DÜĞÜN SALONU PROJESİ

Şekerevleri bölge halkının çeşitli organizasyonlarda bir araya gelebileceği 2.000 metrekare kullanım alanına sahip düğün salonu projesi yeni dönemde hayata geçirilecekler listesinde yerini aldı. 850 ve 350 kişilik kapalı salonların yanı sıra; yaz aylarında doğayla iç içe olmak isteyen vatandaşlara müjde niteliğinde bir de kır düğün salonu bulunan yapı hizmete sunulacak.

ÇOKKOZLAR DÜĞÜN SALONU PROJESİ

2 bin metrekarelik alanda doğayla iç içe olması planlanan Çokkozlar Düğün Salonu; düğün, nişan gibi birçok toplu organizasyona ev sahipliği yapabilecek. Proje tamamlandığında 1000 kişilik ve 500 kişilik iki ayrı salon ve fuaye alanı tüm özel günlerinde Uşak halkına hizmet verecek.

FATİH MAHALLESİ GÜNDÜZ BAKIM EVİ VE EĞİTİM YAŞAM MERKEZİ PROJESİ

2 bin metrekare kullanım alanına sahip olacak Gündüz Bakım Evi ve Eğitim Yaşam Merkezinin, sosyal yaşamı ve dayanışmayı güçlendirmesi hedefleniyor. Merkezin; spor salonuna, kurs odalarına, gençler için çalışma alanlarına sahip olacak eğitim ve yaşam merkezi bölümünün yanı sıra 5 adet sınıftan oluşan kreş ve farklı yaş grupları için oyun alanları barındırması planlanıyor. Projeye göre 100 çocuk aynı anda eğitim görebiliyor. Çok amaçlı bir salon da merkez bünyesinde halka hizmet verecek.

ESENTEPE AKIL OYUNLARI KULÜBÜ PROJESİ

Bu proje ile çocuklar için bilgiye ulaşmak artık çok daha kolay olacak. Akıl oyunları üzerine eğitim verilen sınıfların olacağı 850 metrekarelik tesis sayesinde; öğrencilerin strateji geliştirme, mantık yürütme ve konsantrasyon gibi konularda gelişmesi sağlanacak.

YENİ AT ÇİFTLİĞİ PROJESİ

Kent merkezinde bulunan At Çiftliği; yeni projeyle, bu dönem hizmete açılan Yeşil Karaağaç Doğal Yaşam Merkezi’nde hizmete girecek. 25 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulması planlanan at çiftliği; atlı okçuluk, açık ve kapalı at binme alanları, engel atlama alanları ve uzun gezintilere imkân sağlayan parkuru ile vatandaşlara gün boyu hizmet verecek.

HASTA VE YAKINI KONUK EVİ PROJESİ

Proje ile hasta ve yakınları için otel konforunda hizmet verecek bir tesis hayata geçirilmiş olacak. Tesis sayesinde şehirde tedavi görmekte olan ve konaklama sıkıntısı çeken hasta ve yakınlarına ücretsiz barınma olanağı sağlanacak. 350 metrekarelik bir alanda inşa edilecek olan ve toplam 1350 metrekare inşaat alanına sahip binada; 2 adet engelli odası olmak üzere toplam 20 yataklı 10 oda bulunacak.

Uşak halkın da yoğun ilgi gösterdiği programa Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın’ın yanı sıra AK Parti Milletvekilleri İsmail Güneş ile Fahrettin Tuğrul, AK Parti Uşak İl Başkanı Himmet Yaşar, parti teşkilatı, yerel ve ulusal basın temsilcileri katılım sağladı.