Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ak Parti Uşak İl Başkanı Himmet Yaşar’dan Anlamlı Mesaj

27 Mayıs 1960 Askeri

27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi’nin yıl dönümünde, Ak Parti Uşak İl Başkanı Himmet Yaşar, basın mensuplarına yaptığı açıklamada Türk demokrasisine ilk hançerin saplandığı bu kara günü anarak, milletin iradesine yönelik saldırıları kınadı.

Himmet Yaşar, “27 Mayıs Darbesi, milli iradeden kopan bir zihniyetin ürünü olarak vicdanlara, hukuka, tarihe ve insanlığa silinmez bir leke bırakmıştır,” sözleriyle başladı. Yaşar, dönemin tek partili CHP yönetimiyle girdikleri seçim yarışında rekor oyla iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşlarının, Türkiye’yi kısa sürede çağ atlattığını belirtti. “Milletimizin milli ve manevi değerlerini Anadolu’dan silmeye çalışan CHP iktidarının anti-demokratik uygulamalarını izale etmiş, tek parti rejiminin en büyük ayıplarından ‘Türkçe Ezan’ uygulamasını kaldırarak Anadolu’nun Ezan-ı Muhammedi’ye olan özlemini gidermişlerdir,” dedi.

1960 yılında yaşanan darbeyle ilgili olarak, “Devlet ve vatandaşın kuvvetli bağından rahatsız olanlar çeşitli yalan ve iftiralarla askerin namlusunun Çankaya Köşkü’ne çevrilmesini sağlamışlardır,” ifadelerini kullanan Yaşar, bu süreçte demokratik yönetime anti-demokratik yöntemlerle el konulduğunu ve seçilmiş yöneticilerin tutuklandığını vurguladı. Yassıada yargılamalarının tiyatrovari olduğunu ve hukuk dışı şekilde idam edilen masum insanların aslında milletin vekilleri değil, demokrasi ve milli iradeye olan inançlarıyla Türk Milleti olduğunu ifade etti.

15 Temmuz hain darbe girişimine de değinen Yaşar, “Üzerinden yarım asırdan fazla geçmesine rağmen benzer bir senaryo da 15 Temmuz’da sahnelenmeye çalışılmıştır. Ancak Milletimiz vakur duruşuyla, millet iradesi üzerinde tahakküm kurmak isteyenlerin oyunlarını 15 Temmuz’da son kez bozmuş; Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN liderliğinde, 15 Temmuz’da demokrasi düşmanlarına en büyük dersi vermiştir,” dedi.

Bu vesileyle, Türkiye’de darbe dönemlerinin kapandığını ve darbelere karşı mücadeleye devam edeceklerini belirten Yaşar, demokrasi ve özgürlüklerin daim olması adına canlarını feda eden Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan başta olmak üzere tüm demokrasi şehitlerini rahmetle andıklarını söyledi. “Demokrasimize ve irademize düşman olan şer odaklarını hiçbir zaman unutmayacağız,” diyerek açıklamasını sonlandırdı.